Aktualita

Vstavaná mikrovlnka má veľa benefitov: Podľa čoho ju vyberať?

Mikrovlnná rúra je skvelým pomocníkom v takmer každej domácnosti. Ako ju vybrať tak, aby spĺňala všetky vaše nároky?

Ak ste si ešte pred samotným výberom konkrétneho modelu stanovili, že do svojej novej kuchyne plánujete nainštalovať plne integrovaný spotrebič, je rozhodnuté – musíte vyberať zo vstavaných mikrovlnných rúr. Ďalej by ste si mali ujasniť, aké funkcie a parametre od spotrebiča vyžadujete. Za zmienku stoja tie najdôležitejšie – účinnosť ohrevu, veľkosť a výdrž podľa toho, ako často budete mikrovlnku používať.

Dokonalý moderný dizajn kuchyne? Nesmie chýbať vstavaná mikrovlnka!

Vstavané mikrovlnné rúry sú totiž vhodné pre tvorbu bezchybného moderného dizajnu, kde žiaden spotrebič nenarúša výsledný vzhľad. Vstavaná mikrovlnná rúra je okrem predných dvierok celá ukrytá v kuchynskej linke, preto je jej čistenie o poznanie jednoduchšie ako pri voľne stojacej. Je však náročnejšia na priestor, vyžaduje miesto na odvetrávanie, preto budete potrebovať o 5 až 10 cm voľného priestoru navyše. Ak uvažujete, kam vstavanú mikrovlnu umiestniť, malo byť zhruba v úrovni očí – bude sa vám bude dobre manipulovať s pokrmami i samotným prístrojom. Mikrovlnka by rozhodne nemala stáť na chladničke, tieto dva spotrebiče by v ideálnom prípade nemali prichádzať do kontaktu. Dôvod? Viac spotrebovanej energie u oboch spotrebičov a pomalé poškodzovanie.

Nájdite si vstavanú mikrovlnku podľa svojich predstáv – určite si parametre

Tým prvým je veľkosť, ktorú možno udávať v niekoľkých rôznych parametroch. Objem – ten je stanovený v litroch a pohybovať sa môže od 14 litrov až po 45. S objemom súvisí aj celková veľkosť mikrovlnky. Ak patríte medzi nenáročných užívateľov, prípadne bývate sami, bude vám stačiť objem medzi 14 a 20 litrami. Ak budete mikrovlnku využívať často, zvoľte objem väčší ako 20 litrov. Ak žiadate rýchly ohrev jedla, potom by ste si mali zaobstarať mikrovlnku s príkonom okolo 1 000 až 3 000 W. Základné typy mikrovlniek mávajú väčšinou manuálne nastavenie výkonu a dobu ohrevu, novšie typy majú elektronické alebo dotykové ovládanie. Pri výbere mikrovlnky by ste sa mali pozerať aj na to, na akú stranu sa otvárajú dvierka, aby vám to vyhovovalo čo najviac.

Multifunkčná alebo monofunkčná mikrovlnka?

Väčšinou sa stretnete s tromi typy mikrovlniek: multifunkčnou, bifunkčnou a monofunkčnou. Multifunkčná mikrovlnná rúra býva vybavená grilom, funkciou horúceho vzduchu a často aj možnosťou varenia v pare. Bifunkčná mikrovlnná rúra obsahuje funkciu grilu a monofunknčná poskytuje iba ohrev jedla. Pri výbere nového spotrebiča sa riaďte preferenciami a pomerom cena verzus výkon. Kým pre niekoho je mikrovlnná rúra iba nástrojom na ohrievanie jedla, niektoré gazdinky ju využívajú na pečenie či dokonca zaváranie. Do ktorej skupiny patríte vy?